Weekly Ad

hyvee weekly ad blue springs mo

hyvee weekly ad blue springs mo Get hold of a notebook, and determine one page to each product that you purchase on a regular basis. Then, each time you purchase that product, take note of just how much you bought, just how much you compensated, and where you bought it. Then, separate just how much you compensated by just how much you bought, and write the purchase price per product of weight or count.

Like, if you bought bathroom report, you’d take note of just how much you compensated, exactly how many sheets you got, and where you bought it. Then separate the sum total price you compensated by exactly how many sheets you bought. If you compensated $10.00 for 20 sheets, separate $10.00 by 20 to get a product price of $0.50 per roll.

Then, the very next time you go buying that product, try your notebook. If that has been bought for exactly the same price or less than before, go ahead and buy it. Be sure to take note of a fresh access for this latest buy, including overall price, amount, and where you bought it.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s